Austria Ciekawe Miejsca

WIEDEŃ

Niemal cały Wiedeń jest pamiątką po czasach kiedy Austria była potężnym imperium. Dziś miasto zamieszkuje ponad 1,5 mln mieszkańców. Jest to znana na całym świecie stolica muzyki klasycznej oraz wielkie skupisko pięknych, unikatowych zabytków, dzieł architektury i sztuki, będących świadectwem bogatej historii Austrii i całej Europy.

Wiedeńska starówka, Innere Stadt, tak zwane miasto wewnętrzne, powstała na terenie ograniczonym z jednej strony dzisiejszym kanałem Dunaju. Z trzech pozostałych otoczono ją murami obronnymi. W ich miejscu w XIX w. wytyczono reprezentacyjną arterię miasta, Ringstrasse. Wewnątrz Ringu zachowało się wiele wspaniałych zabytków, świadczących o burzliwej historii miasta od czasów rzymskich po dzień dzisiejszy, a w licznych muzeach przechowywane są cenne pamiątki dokumentujące bogatą przeszłość kraju. Ta część Wiednia to ulubione miejsce spacerów i spotkań. Tutaj, w pierwszej dzielnicy, znajdują się najbardziej eleganckie kawiarnie, restauracje i najdroższe sklepy. Oto kilka najważniejszych i najcenniejszych zabytków Wiednia, których nie sposób pominąć planując wycieczkę po tym wspaniałym mieście:

Stephansdom - katedra, którą nazwano na część św. Szczepana, pierwszego męczennika chrześcijaństwa, to samo centrum i serce Wiednia. Stoi na tym miejscu od ponad 800 lat, choć uległa w tym czasie licznym przebudowom. Dominuje w niej jednak styl późnogotycki. Najstarsze fragmenty świątyni to Brama Olbrzymów i Wieże Pogańskie, pozostałe po romańskim kościele z XIII w. Katedra, zniszczona w czasie II wojny światowej, została odbudowana w dawnym kształcie wysiłkiem całego narodu. W podziemnej krypcie pod głównym ołtarzem znajdują się urny ze szczątkami Habsburgów.

Graben - to jedna z najbardziej eleganckich handlowych ulic Wiednia, dostępna tylko dla pieszych. Stanowi niezwykle ożywiony fragment śródmieścia, gdzie pełno znakomitych restauracji i kawiarni. Od północnego zachodu granicę ulicy-placu wyznacza fontanna św. Józefa, a od południowego wschodu identyczna - fontanna św. Leopolda.

Schwedenplatz - plac Szwedzki, to jeden z najruchliwszych punktów Wiednia. Tutaj, nad Kanałem Dunaju, pod Schweenbrücke, znajduje się przystań wodna, z której na kilka tras wycieczkowych wyruszają stateczki białej floty.

Hoher Markt - najstarszy plac Wiednia. Uwagę turystów przyciąga wykonany z brązu i miedzi figuralny zegar Anker, nad wejściem na Bauemmarkt, zaprojektowany w 1911 r. przez Franza von Matscha. Co godzinę nad zegarem pojawia się jedna z 12 figur osobistości, które przyczyniły się do rozwoju i sławy miasta. W południe można je zobaczyć w komplecie. Ozdobą placu jest barokowa fontanna Józefa, zwana także Weselną.

Hofburg - Okolice dawnej cesarskiej siedziby przypominają mieszkańcom i turystom o minionej świetności imperium Habsburgów. Trudno o tym nie myśleć, podziwiając majestatyczną bryłę zamku od strony Heldenplatz czy urok i harmonię placów i pałaców przy Augustinerstrasse. Ta część miasta należy do najmodniejszych i najbardziej ożywionych w Wiedniu zarówno w dzień, jak i wieczorami, kiedy bywa się na spektaklach i koncertach urządzanych w salach pałaców.

Alte Burg - zamek cesarski to olbrzymi zespół architektoniczny, którego budowę zaczęli Babenbergowie, a ostatnia jego część, tzw. Nowy Zamek, powstała dopiero w 1913 r. W Hofburgu poza muzeami jest także centrum kongresowe, gdzie odbywają się obrady działających w Wiedniu organizacji międzynarodowych. Poszczególne części ogromnego kompleksu utrzymane są w różnym stylu, poczynając od gotyckiego Schweizerhof, poprzez renesansowy dziedziniec Stallburgu, po barokowy Josefsplatz. 

W dzielnicy, która rozciąga się na północ od Mariahilfer Strasse, wzdłuż Ringu stoją najwspanialsze gmachy Wiednia. Zabudowany w latach 70-tych i 80-tych XIX wieku półkolisty Ring (pierścień), podzielony na dziewięć części, nazwanych imionami wybitnych działaczy politycznych, to dzisiaj najbardziej reprezentacyjna ulica miasta. W dzielnicy tej mieści się wiele instytucji kulturalnych, m.in. największe w Austrii skupisko gmachów muzealnych.

Rathaus - nowy ratusz, siedzibę władz Wiednia, otoczoną pięknym parkiem, zbudował w 1883 r. Friedrich Schmidt. Symetryczna, trójdzielna fasada neogotyckiego gmachu zwrócona jest ku Ringowi. Jej najwyższy punkt to 98-metrowa wieża, z figurą rycerza w zbroi to dzisiaj jeden z symboli Wiednia. Z jej dwóch stron wznoszą się cztery niższe, 60-metrowe wieże. W podziemiach znajduje się restauracja, na piętrze całą długość budynku zajmuje sala reprezentacyjna. Przed ratuszem odbywa się wiele imprez, m.in. przedświąteczny kiermasz

Parlament - Budowę tego imponującego klasycystycznego gmachu ukończono w 1883 r. Wznoszący się lekko podjazd prowadzi do głównego portyku jak w greckiej świątyni. Płaskorzeźba frontonu przedstawia Franciszka Józefa wręczającego konstytucję reprezentantom 17 krajów koronnych.

Kunsthistorisches Museum - Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu to czwarta co do wielkości galeria świata. Jego zbiory to efekt pasji kolekcjonerskiej kilku generacji rodziny Habsburgów, uzupełniony w 1918 r. o zbiory domu d’Este. Gromadzone przez wiele lat przedmioty zostały udostępnione publiczności po wybudowaniu gmachu muzealnego przy Ringstrasse. Wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki ma jeden z największych i najpiękniejszych zbiorów dzieł sztuki na świecie. Poza malarstwem ekspozycja zawiera bogatą kolekcję sztuki starożytnej, rzemiosła artystycznego i numizmatów.

Belvedere - został wzniesiony przez Johanna Lukasa von Hildebrandta jako letnia rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Dolny Pałac, w którym znalazły się pomieszczenia mieszkalne, stanął u stóp wzgórza, skąd tarasowymi ogrodami idzie się na jego szczyt, do reprezentacyjnego Górnego Pałacu. Obecnie w Belwederze mieszczą się muzea.

Pałac Schonbrunn - Letnia rezydencja Habsburgów to piękny klasycystyczny pałac z rokokowym wystrojem reprezentacyjnych wnętrz i wspaniałym parkiem.

Prater - jeden z najlepiej wyposażonych parków rozrywki w Europie. Do jego najsłynniejszych obiektów należy zbudowane w 1896 r. przez angielskiego inżyniera Waltera Basseta, Wielkie Koło, Riesenrad, jeden z symboli miasta. Dzisiaj Prater to także ogromny teren rekreacyjny i park sportowy. Tutaj znajdują się: piłkarski stadion, tor wyścigów konnych Freudenau, baseny kąpielowe, korty tenisowe, pole golfowe i ścieżki rowerowe. Jest także planetarium oraz wiele restauracji i bufetów na świeżym powietrzu. Tutaj także, w pobliżu wesołego miasteczka, znajdują się pawilony i wielkie tereny targowe, gdzie odbywają się doroczne Targi Wiedeńskie i liczne ekspozycje czasowe.

SALZBURG

Miasto zamieszkiwane przez blisko 150 tyś. Mieszkańcow, zwane jest miastem–muzeum składającym się z trzech części. Stanowią je średniowieczne, wąskie uliczki oraz część rezydencjonalna i klasztorna. Największą atrakcją jest twierdza Hohensalzburg. a głównie jej lochy ze średniowiecznymi narzędziami tortur, komnaty reprezentacyjne i strażnica z pięknymi widokami na miasto. W bogato zdobionej Komnacie Książęcej odbywają się koncerty muzyki kameralnej. Miłośnicy muzyki Mozarta mogą odwiedzić dom jego urodzenia - Mozarts Geburtshaus. Wystawione są tam jego skrzypce, klawikord i operowe dekoracje sceniczne. Rezydencją kompozytora – Mozarts Wohnhaus - był dom na Makartplatz 8, gdzie obecnie mieści się wystawa instrumentów muzycznych z tamtej epoki. Niezapomnianych wrażeń dostarcza również wizyta w Archiwum Mozarta Mozarteum przy Schwartstr. 26-28. Znajduje się tam maleńka drewniana chata, przeniesiona z Wiednia, w której mistrz skomponował operę “Czarodziejski flet”. Dumę miasta stanowi owiana legendą barokowa katedra Dom na Residentplatz, w której Mozart był Konzertmeistrem.. Perłę architektury stanowi również barokowy Kościół Kolegialny Kollegienkirche przy Universitätsplatz. Panujący arcybiskupi, przez ponad 700 lat, mieli swoją siedzibę - Residenz - w sercu Starego Miasta. We wspaniałych komnatach można podziwiać dzieła m.in. Tycjana i Rubensa oraz trójwymiarowy fresk sufitowy Rottmayra. Zachwycającą, barokową rezydencją jest również Schloss Mirabell, z delikatnie wypielęgnowanymi klombami różanymi i oranżerią. Natomiast czarująca, wąska uliczka Linzer Gasse prowadzi pod kamiennym łukiem, do surowego, zbudowanego pod koniec XVI wieku Klasztoru Kapucynów. Rainer Museum, mieści się w fortecy Hohensalzburg - muzeum pełne jest średniowiecznych urządzeń do torturowania. Muzeum Katedralne - posiada niezwykłą kolekcję sztuki i okazów przyrody – w Komnacie Sztuki i Cudów znajdują się muszle i twory mineralne. Pod katedrą natomiast obejrzeć można rzymskie ruiny. Bürgerspital Museum, Bürgerspitalgasse 2 - prezentuje tradycje regionalne miasta i okolicy Muzeum Strojów Narodowych posiada ciekawą i oryginalną kolekcję ubiorów z różnych regionów i okresów.