Chorwacja Ciekawe Miejsca

Zagrzeb

Stolica Chorwacji od XVI wieku. Dla turystów odwiedzających Zagrzeb podstawowe znaczenie mają trzy dzielnice miasta: Kaptol, Gradec (obecnie Gomji Grad) i Donji Grad. Pierwsze dwa, malowniczo rysujące się na tle ciemnych zboczy Medvednicy, tworzą starówkę z gmatwaniną wąskich brukowanych uliczek, z ukwieconymi kawiarenkami i bramami pałacyków ozdobionych dekoracyjnymi kratami. W tonącym w soczystej zieleni parków i ogrodów Donjim Gradzie dominuje XIX-wieczna architektura, a znajdujące się tu liczne muzea i galerie poświęcone są sztuce od antyku po współczesność. Atmosferę Zagrzebia najpełniej można poczuć wieczorem na Trgu bana Jelacicia, otoczonym secesyjnymi kamienicami, z pomnikiem bana pośrodku. Na poznanie miasta wystarczy kilka dni. Zagrzeb zwiedza się szybko, gdyż większość atrakcji turystycznych skupiona jest na niewielkiej powierzchni. Jeden dzień trzeba przeznaczyć na starówkę, czyli Kaptol i Gradec (Gric, Gornji Grad), oraz jeden na Donji grad i ważniejsze muzea. Wieczory dobrze zarezerwować na bumelowanie po Trgu bana Jelacicia i sąsiednich uliczkach. Kto lubi górskie wędrówki, powinien wybrać się w zalesione pasma Medvednicy, na której szczytach znajdują się ruiny średniowiecznego zamczyska Medvedgrad; dojazd kolejką linową na Sljeme (1035 m n.p.m.).

Pula

W tym miasteczku na południowym krańcu Istrii ożywa rzymska przeszłość tego regionu. Za największą atrakcję Puli uważa się amfiteatr wybudowany w I wieku n.e. i zaliczany do najlepiej zachowanych spośród tego typu obiektów. Amfiteatr mógł pomieścić ponad 20000 widzów spragnionych igrzysk i walk gladiatorów. Współcześnie w amfiteatrze organizowane są występy operowe, koncerty i pokazy folklorystyczne (ostatni tydzień lipca). Spacerując po starówce, wąskimi uliczkami niedaleko portu, można dojść do świątyni Augusta. Po okresie panowania Imperium Rzymskiego w Puli nastały czasy chrześcijaństwa. Na bazie dawnej świątyni Jowisza wybudowano wczesnochrześcijańską katedrę (na posadzkach zachowały się jeszcze mozaiki). Obecna budowla, w której wykorzystano antyczne kolumny, pochodzi z XV wieku.

Biograd

Leży w środkowej części wybrzeża Adriatyku. Miasto to wyróżnia się bogatą historią. W średniowieczu było siedzibą chorwackich królów i biskupów, a kres jego karierze położył dopiero najazd Wenecjan. Warto tu zobaczyć zabytkowy ratusz i odwiedzić znajdujące się tu muzeum, z eksponatami dotyczącymi historii miasta.

Cavtat

Miejscowość, założona jeszcze w czasach rzymskich. Warto tu zwiedzić dwa pałace patrycjuszowskie, klasztor św. Vlaha oraz kościół św. Nikoli, z cennym zbiorem obrazów. Znajduje się tu również słynne mauzoleum, gdzie można podziwiać kolekcję rzeźb najbardziej znanego chorwackiego rzeźbiarza Ivana Meštrovića.

Dubrownik

Miasto nazywane przez wielu Perłą Chorwacji. Turyści odwiedzający to miejsce mogą odnieść wrażenie, jakby znaleźli się po muzeum pod gołym niebem, tak żywa i bliska jest tutaj przeszłość Chorwacji. Już sam dojazd do miasta wart jest podróży ze względu na liczne malownicze wysepki i jeziora, jakie można podziwiać po drodze. Dubrownik został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest to przepięknie położone miasto, które z pewnością na długo pozostaje w pamięci odwiedzających Dubrownik. Zwiedzanie rozpoczyna się przy bramie Pile, jednej z wielu w otaczających Dubrownik masywnych murach. Samo miasto jest skarbnicą architektonicznych i kulturalnych arcydzieł, które z powodzeniem przetrwały stulecia.

Rabac

Jedna z najczęściej odwiedzanych miejscowości na Istrii. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca jest fakt, że ponad Rabacem, na szczycie wzgórza, trzy kilometry od morza, znajduje się stare miasto Labin. Pierwsze osady na tym miejscu zostały założone około 4 tysiące lat temu. Rabac do połowy poprzedniego stulecia był małą wioską rybacką. Dopiero w roku 1876 angielski pisarz i podróżnik, Richard Francis Burton, rozsławił Rabac swoją książką "Wybrzeże Istrii". Pierwszy hotel - Quarnaro - powstał tu w 1889 roku. Z czasem Rabac doczekał się przydomka "Perła Zatoki Kwarnerskiej".

Baska Voda

Początki tej osady sięgają czasów antycznych. Zachowały się tu szczątki zabudowań obronnych z początków naszej ery. Oprócz tego w mieście dużą wartość historyczną mają kościoły św. Mikołaja i św. Wawrzyńca.

Trogir

Miasto leżące w centralnej Dalmacji. Sercem tego miejsca jest mała wysepka znajdująca się pomiędzy wzgórzami wybrzeża a wyspą Ciovo. W skład Trogirskiej Riviery wchodzi 20 wysp i wysepek oraz miejscowości Seget, Marina i Okrug. Trogir usytuowany na małej wyspie dzięki niezwykłej architekturze wygląda jak zamek na wodzie. Najbardziej znanym zabytkiem jest Katedra z XIII - wiecznym portalem. Bardziej niż pojedyncze budynki fascynuje jednak całość zabudowy, będąca przykładem kunsztu kamieniarskiego.