Wyspy Chorwacji

Wyspa Brac

Trzecia co do wielkości wyspa należąca do Chorwacji, chociaż ma zaledwie 40 km długości i 13 km szerokości. Jej wielką zaletą jest fakt, że usytuowana jest w najbardziej słonecznym miejscu na Adriatyku. Słońce nie opuszcza tego miejsca przez 9-12 godzin dziennie a temperatura rzadko spada poniżej 24 stopni. Na południowym brzegu najbardziej znana plażą jest Zlatni Rat (Bol), natomiast na północy najbardziej znana jest Lovrecina. Będąc na wyspie koniecznie trzeba odwiedzić malownicze miasteczko Bol oferujące turystą pełną bazę noclegową i gastronomiczną. Również nie sposób pominąć miejscowości Supetar położonej wśród gajów oliwnych i lasów. Miasteczko to łączy zalety typowego kurortu nadmorskiego oraz miejsca, w którym bardziej aktywni turyści odnajdą ślady pradawnej historii.

Wyspa Dugi Otok

To największa wyspa leżąca w archipelagu Zadaru. Charakteryzuje się tym, że jest wyspą długą (ok. 45 km) i jednocześnie stosunkowo wąską bo w swoim najwęższym przesmyku ma zaledwie 1 km szerokości. Największą miejscowością w tym rejonie jest Bozava, która oferuje turystom piękne plaże, morskie kąpiele a także bogate zaplecze sportowe na czele z nurkowaniem.

Wyspa Hvar

Jedna z najpiękniejszych wysp Chorwacji jeśli nie najpiękniejsza, zwana często „chorwacką Maderą” ze względu na wszechobecne tutaj słońce. Zabytki, skarby kultury, łagodny klimat, piękne plaże i pola pachnącej lawendy czynią z wyspy jedną z pereł Adriatyku. Panuje tu bardzo łagodny leczniczy klimat niezwykle korzystny dla osób z problemami naczyniowymi, alergicznymi, reumatycznymi. Stari Grad, todawne centrum wyspy. Miasteczko jest ulubionym miejscem turystycznym na wyspie ze względu na swoje zabytki (zamek Tvrdalij z XVI w., znany z wewnętrznego basenu, wybudowany przez księcia poetów Hektorovića, 9 metrowy mur z czasów antycznych oraz sama starówka, cudowna szczególnie podczas wieczornych spacerów z licznymi restauracyjkami kawiarenkami. Jest piękne, dostojne, romantyczne. Miasteczko otoczone jest wspaniałymi wzgórzami porośniętymi śródziemnomorską roślinnością. Ogromne wrażenie na turystach robi niespotykanie krystalicznie czysta woda, jej wspaniałe kolory, bardzo liczne większe i mniejsze zatoczki. Osoby, które nie chcą korzystać z ogólnych plaż i poszukują odrobiny intymności i spokoju w niewielkiej odległości od hoteli znajdą maleńkie dzikie plaże, na których będą mogli wypoczywać tylko z najbliższymi.

Wyspa Korcula

Jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Chorwacji głównie ze względu na swój niezwykle łagodny klimat oraz znakomite warunki do nurkowania. Lumbarda to jedna z bardziej znanych miejscowości na wyspie. Słynie przede wszystkim ze wspaniałej, śródziemnomorskiej roślinności: gajów oliwnych, pinii, cyprysów i wawrzynów oraz z jednej z nielicznych w Chorwacji piaszczystych plaż. Duże powierzchnie zajmują tu uprawy winorośli, z których produkowane jest znane w całym świecie wino "GRK". Znane wśród turystów jest również miasteczko Vela Luka. To uzdrowisko i kurort w jednym, położony w malowniczej zatoczce nad bardzo czystymi i ciepłymi wodami Adriatyku. Do odwiedzenia tego miejsca zachęcać może także występująca tu niezwykle bujna i egzotyczna roślinność. Klimat starego miasta tworzą śliczne zabytkowe uliczki z licznymi kawiarenkami i restauracyjkami z uroczą dalmatyńską muzyką.

Wyspa Krk

Największa wyspa Adriatyku połączona z lądem największym mostem łukowym świata. Jedną czwartą wyspy zajmuje miasto o tej samej nazwie, które liczy sobie około 3 tys. mieszkańców. Dysponuje ono pełną bazą noclegową i gastronomiczną w postaci licznych hoteli, pensjonatów, campingów, restauracji, kawiarni i barów o niepowtarzalnym i niezapomnianym klimacie. Obok miasta Krk istnieje jeszcze kilka mniejszych miejscowości o typowo turystycznym charakterze z pięknymi plażami, krystalicznie czystą wodą, i miejscowymi zabytkami, takich jak Njivice, Punat, Baska czy większe miasteczko Omišalj.

Wyspa Pag

Wyspa ma 63 km długości, ciągnie się równolegle do masywu górskiego Welebit. Na południowym krańcu skały otaczają głęboką zatokę z wieloma zakolami. Krajobraz wyspy to przede wszystkim nagie, spalone słońcem skały. Najważniejszym miasteczkiem na wyspie jest miejscowość o tej samej nazwie -Pag, położone w przepięknej zatoce i to położenie sprawia, że temperatura morza jest tutaj wyższa niż w innych rejonach Adriatyku. Pag słynie z wyrobu koronek, wina, wędzonej szynki, a także owczego sera, który w tym roku został uznany najlepszym serem Europy. Wokół Pagu ciągną się plaże z drobnych kamyków a miejscową atrakcją jest: romańska katedra, gotyckie i barokowe pałace, kamienne fasady i mury.

Wyspa Rab

Charakteryzuje się bardzo urozmaiconym krajobrazem i wyjątkowo słonecznym klimatem. Przez terytorium wyspy ciągnie się pasmo górskie Velebit, a wybrzeże obfituje w liczne piaszczyste plaże tłumnie odwiedzane przez turystów. Najważniejszym miastem wyspy jest zabytkowy Rab. Można tu zobaczyć romańską katedrę, kościół Św. Justyna, klasztory i mieszczańskie pałacyki. Również zwolennicy aktywnego wypoczynku będą usatysfakcjonowani bowiem na wyspie znajdują się liczne korty tenisowe, wypożyczalnie jachtów i łodzi, kręgielnie. Wyspa słynie również z pięknej egzotycznej roślinności oraz wyjątkowo bogatej fauny i flory.

Wyspa Solta

Z całą pewnością jest to jedna z najdawniej zamieszkałych wysp na Adriatyku. Nazwę wyspy datuje się bowiem już na IV wiek p.n.e. Kryształowo czysta woda, szmaragdowe morze, odosobnione, ciche i otoczone wzgórzami zatoczki, piaszczyste plaże, bujna śródziemnomorska roślinność to główne atuty Solty. Jest to również doskonałe miejsce dla miłośników wędkowania i turystów uprawiających sporty wodne.

Wyspa Ugljan

Bogactwo wyspy stanowi przede wszystkim Park Narodowy Kornati oraz Telašćica. Najbardziej znana miejscowość na wyspie to Kukljica leżąca na jej wschodnim brzegu. Odwiedzający wyspę goście mogą spodziewać się tutaj łagodnego klimatu, żwirowych plaż oraz stosunkowo dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej.

Wyspa Vis

Na turystów czekają tu wspaniałe plaże, bujna roślinność i łagodny, śródziemnomorski klimat. W pobliżu miejscowości turystycznej Komiza, znajduje się największa na wyspie zatoka o tej samej nazwie z piaszczystym dnem morskim. Przebywając na wyspie Vis warto wybrać się na pobliską wysepkę Biševo, gdzie łódeczkami wpływa się do Błękitnej Jaskini i podziwia spektakularną grę światła i wody.

Wyspa Cres

Jest jedną z największych i najdłuższych wysp na Adriatyku. Odwiedzający będą mogli zobaczy tu jeden z fenomenów przyrodniczych - słodkowodne Vransko Jezero, leżące 13 m poniżej poziomu morza. Stolicą wyspy jest malownicza miejscowość Cres, z widocznymi w architekturze wpływami włoskimi. Na zabytkowej Starówce można podziwiać m.in. XVI-wieczną loggię oraz ciekawe bramy miejskie. Wyspa cieszy się również opinią jednego z najlepszych miejsc do nurkowania w Chorwacji (wrak statku handlowego Lina).