Czarnogóra Ciekawe Miejsca

PETROVAC

Otoczony przez sosnowe lasy, winnice i gaje oliwne, jest idealnym miejscem wypoczynku i relaksu. W niewielkiej odległości od brzegu leżą dwie filigranowe wyspy Sveta Nedjela i Katic. Przybrzeżna promenada z małymi kafejkami i restauracjami zachęca do spacerów. Można też zwiedzić miejscowe zabytki, np. prawosławne kościoły. Z odległą o 20 km Budvą istnieje regularne połączenie autobusowe.

BUDVA

Jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast adriatyckich. Historia tego miasta sięga jeszcze za czasów rzymskich. Najpierw byli tu Grecy, potem Ilirowie, Rzymianie, Arabowie a dziś Czarnogórcy. Największą atrakcją jest tu bez wątpienia piękna, średniowieczna starówka, nad którą góruje cytadela (wspaniały widok z góry na miasto i okolice, m.in. wysepkę Sveti Nikola). Wszystkie zabytki w mieście znajdują się w nadmorskiej części starówki. Z całą pewnością na uwagę zasługuje doskonale wkomponowana w zabudowę katedra św. Jana, której fundamenty datuje się na VII - VIII w. Równie efektowna jest stojąca ukośnie na placu cerkiew pod wezwaniem Trójcy Świętej, pochodząca z 1804 r. Malowniczy zaułek tworzą dwie małe świątynie przytulone do murów w kącie placu - kościół św. Sawy i kościół Santa Marija in Punta. Natomiast tutejsze plaże należą do najlepszych i najpiękniejszych nad Adriatykiem.

BECICI

Miasteczko znane przede wszystkim z uwagi na wspaniałą piaszczystą plażę i lazurowego odcienia morza. Wspaniałe warunki naturalne sprawiają, że Bečići cieszy się ogromna popularnością wśród turystów preferujących aktywny wypoczynek. To doskonałe miejsce dla miłośników sportu, którzy mogą rozkoszować się zarówno uprawianiem różnych dyscyplin, jak i sportowymi emocjami. Corocznie w lipcu odbywa się tu pasjonujący, międzynarodowy turniej siatkówki plażowej "Pro Beach". Nie brak tutaj również licznych dyskotek, kawiarenek, restauracji i barów czynnych do późnych godzin nocnych.

SUTOMORE

Nowoczesna turystyczna miejscowość położona nad zatoką Sutomorski zaliv. Miasto przyciąga turystów przede wszystkim dużą plaża. Warto tu również obejrzeć kilka zabytków, a wśród nich pięknie położone ruiny weneckiej twierdzy Haj-Nehaj. Ciekawy jest również kościół-cerkiew św. Tekli, gdzie odprawiane są nabożeństwa prawosławne i katolickie. Okolice miasteczka to przede wszystkim długie piaszczysto - żwirowych plaże, bujna roślinność i różnorodność krajobrazów. Jest to doskonałe miejsce wypoczynku zarówno dla miłośników plaży, kąpieli morskich i spokoju na łonie natury oraz aktywnego spędzania czasu. Idealne warunki do spędzania urlopów rodzinnych stwarzają przytulne kawiarenki i restauracje, gdzie można oddać przyjemnie się zrelaksować i skosztować regionalnych specjałów.

BAR

Jedno z najbardziej znanych miast Czarnogóry. Słynie ze wspaniałych drzew oliwnych, zaliczanych do najstarszych na świecie, które rosną w okolicach miasta. To tutaj rośnie najstarsze drzewo Europy - rozłożysta oliwka, która ma ponad 2 tys. lat. Swoją sławę i popularność wśród turystów Bar zawdzięcza bogatej historii, której świadectwem są liczne zabytki i urokliwe uliczki. Z murów obronnych otaczających miasto roztacza się wspaniała panorama na góry, gaje oliwne i piękne lazurowe wybrzeże. Odwiedzając Bar nie sposób nie zobaczyć rezydencji króla Nikoli - ceglastego pałac z 1855 roku, otoczonego malowniczą zielenią. Miasto posiada też całkiem ładną plażę w samym centrum. W okolicach Baru warto zobaczyć Stari Bar, czyli ruiny całego miasta, położone u podnóża masywu Rumija. Oddzielają one wybrzeże od Jeziora Szkoderskiego i otaczają je masywne fortyfikacje. W pozostałościach miasta znaleźć można m.in. dobrze zachowaną wieżę zegarową z czasów tureckich, resztki katedry św. Jerzego i XVII-wieczny meczet. Ciekawostkę stanowi akwedukt, zbudowany z 17 łuków przez Turków w XVII wieku.

MILOCER

Dawniej królewskie letnisko. Miasteczko leży w wielkim, zielonym parku, porośniętym przez wiele różnorodnych gatunków krzewów i drzew. W licznych zatoczkach morze uformowało wspaniałe piaszczyste plaże - Veliku Luku i Kraljičinu Plažu. Powyżej Miloceru znajduje się urzekający monaster Praskvica, w którego skład wchodzą dwie cerkwie. W cerkwi św. Mikołaja zachowały się cudowne freski z XVII wieku. Można tu obejrzeć kamienny "stół sprawiedliwości", przy którym dawniej rozstrzygano konflikty. Jest to bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym miejscowość, szczególnie licznie odwiedzana przez zagranicznych turystów.

ULCINJ

Miejscowość leży w najbardziej wysuniętej na południe części Czarnogóry. Stanowi doskonałe miejsce na wypoczynek przede wszystkim z uwagi na niskie ceny, piękną przyrodę i czyste, ciepłe morze. turystów przyciąga w to miejsce długa piaszczysta plaża największa na całym Adriatyku, chociaż większa jej część nie jest zagospodarowana. Stanowi to zatem okazję do odnalezienia mniej tłocznych miejsc. Atrakcję stanowi również wyspa "Ada Bojana” leżąca przy ujściu pobliskiej rzeki Bojany. Można tam między innymi korzysta z konnych przejażdźek, grać w siatkówkę, skosztować dania tutejszej kuchni. Ada jest rezerwatem przyrody, znanym przede wszystkim z faktu, że jest siedzibą kormoranów i pelikanów.

KOTOR

Miejscowość może przede wszystkim poszczycić się wspaniałym i jedynym w tej części Europy fiordem – zatoką kotorską przyciągającą turystów malowniczymi widokami. Warte uwagi zwiedzających jest również stare miasto w Kotorze – jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich. Asymetryczna budowa wąskich ulic i placów obfituje w liczne pomniki średniowiecznej architektury . Kotor wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO. System fortyfikacji z murami obronnymi o długości 4,5 km , 20 m wysokości i 15 m szerokości stanowił dla Kotoru ochronę od strony morza i od lądu . Budowę wałów rozpoczęto jeszcze w czasach Illiryjskich i kontynuowano ją do XVII w. Najstarszą bramę miejską jedną z trzech istniejących wybudowano w IX wieku, dwie pozostałe renesansowe w połowie XVI w. Najwspanialszym przykładem architektury romańskiej jest Katedra św. Trifona wybudowana w 1166 r. na miejscu świątyni z IX wieku. Są tam freski z XIV w. i skarbiec z wyrobami złotników weneckich Oprócz katedry w mieście znajduje się wiele wspaniałych budowli sakralnych od XII aż do XX wieku min. : - romański kościół św. Łukasza zbudowany podczas panowania wielkiego władcy Nemanja i jego syna Vukan w 1195 r. - romański kościół św. Anny powstawały w końcu XII w. z freskami z XV wieku - romański kościół Maryi Panny budowany od 1221 r. W mieście znajdują się również liczne pałace - pałac Drago z gotyckimi oknami z XV w. - bizantyjski pałac z XVII w. - pałac Pima z XVI stulecia - pałac Grubonja z wbudowanym emblematem starej kotorskiej apteki założonej w 1326 r. - pałac Grgurina z XVII w. dzisiaj siedziba muzeum Morskiego.

HERCEG NOVI

Wielowiekowe miasteczko położone we wspaniałej śródziemnomorskiej scenerii. Jest miastem wspaniałych zabytków położonych w "ogrodzie botanicznym" - przyciągającym kolorami i aromatami oraz bujną, egzotyczną roślinnością. Miasto założone zostało przez króla BośnTvrtko w 1382 r. Jego następca Stjepan Vukcic - Kosaca, znany jako Herceg Stjepan przyczynił się do jego rozkwitu i od niego wzięło swą nazwę. Każde imperium (Turcja , Hiszpania , Wenecja , Francja , Rosja , i Austro-Węgry), którego sfera wpływów rozciągała się tutaj , zostawiało znaczące ślady w licznych fortyfikacjach i budowlach sakralnych . Dlatego dzisiaj Herceg Novi jest skarbnicą różnych stylów od architektury orientalnej do baroku. Najbardziej znane twierdze to Forte mare, Spanjola i Kanli Kula zamieniane w letnie sceny. Fortece na małych wyspach Mamula , Prevlaka i Arza znajdujące u wejścia do zatoki kotorskiej to dziedzictwo stu lat panowania Austro-Węgier . Skarbem architektury sakralnej jest monastyr Savina jedna z najpiękniejszych budowli barokowych . Z czasów panowania Wenecji pochodzą kościół św. Jeronimo , św. Antoniego i sw . Franciszka. Herceg Novi słynie ze święta Mimozy, które ma miejsce na przełomie stycznia i lutego. Muzeum Narodowe oferuje odwiedzającym wiele wartościowych dzieł sztuki sakralnej. Słynna jest "Błękitna jaskinia " najpiękniejsza na Adriatyku jaskinia morska z dwoma wejściami o wysokość 30 m. Z powodu krystalicznie czystego morza i załamania się światła ma niezwykły niebieski kolor. Turystów przyciągają plaże takie jak na przykład Zanjic na półwyspie Lustica czy Borici i przechadzki po licznych schodach przez stare centrum miasta. Obecnie Herceg Novi dysponuje szeroko rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną. Miasto jest również znane wśród odwiedzających jako miejscowość uzdrowiskowa.

CETINJE

Dawna czarnogórska stolica, centrum tutejszej kultury i walki o wolność . Pałace, budynki starych ambasad i inne wspaniałe budowle są dowodem wielkości dawnej Czarnogóry. Dowodzą tego liczne monastyry, muzea, galerie, archiwa, akademie sztuki. Nie sposób również pominąć monumentalnego Mauzoleum na górze Lovcen - wielkiego czarnogórskiego poety i władcy, Petara II Petrovic Njegosza.