Grecja Wczasy

Informacje Turystyczne

Republika Grecka położona na południu Półwyspu Bałkańskiego jest jednym z najczęściej obieranych kierunków podróży przez turystów z całego świata. Obszar Grecji otoczony jest wodami Morza Egejskiego, Jońskiego i Śródziemnego. Zamieszkują go głównie rodowici Grecy, a wyznaniem dominującym jest prawosławie.

Grecja to w dużej części kraj górzysty. Zachodnią część Grecji kontynentalnej, od granicy z Albanią po Zatokę Koryncką, tworzą góry Pindos. Maksymalną wysokość 2637 m n.p.m. osiągają w paśmie Smolikas. Drugi potężny łańcuch górski rozciąga się we wschodniej części kraju. Jego centralnym ogniwem jest masyw Olimpu z najwyższym szczytem Grecji – Mitikas (2917 m n.p.m.). Na południu, nad Zatoką Koryncką, leży masyw Parnasu, wznoszący 2457 m n.p.m.. Nizin w Grecji jest niewiele, a do największych należą Tesalska, w Grecji Środkowej, i Salonicka, w północnej. Tereny rolnicze to na północnym wschodzie plantacje tytoniu, a na południu – uprawy winorośli i innych owoców oraz warzyw. Jedna trzecia ludności kraju mieszka w stolicy, Atenach, będącej ośrodkiem życia kulturalnego, finansowego i politycznego.
Grecja

Grecja to również niezliczona ilość wysp, z których 169 jest zamieszkałych. Największą wyspą jest Kreta, licząca 8372 km2 powierzchni.

Początków bogatej historii Grecji należy upatrywać już w okolicach 3 tysięcy lat p.n.e. kiedy to na tym obszarze osiedliły się plemiona pochodzące z Anatolii. Przez kolejne setki lat rozwijała się na tym terenie regionalna kultura, cywilizacja i handel. Okres świetności przerwały dwa trzęsienia ziemi oraz wybuch wulkanu na obszarze dzisiejszej wyspy Santorinii. Mimo tych kataklizmów Grecja zdołała się jednak odrodzić i już w IX wieku p.n.e. zaczęły powstawać tutaj pierwsze miasta, w których tworzyły się zaczątki demokracji. Niestety w IV w p.n.e. rozwój bogatej kultury helleńskiej został powstrzymany przez zajęcie terenów Grecji przez Macedonię. Przez kolejne setki lat ziemie należące do dzisiejszej Grecji nękane były licznymi najazdami. W konsekwencji w XV wieku dostały się na kolejne 4 stulecia pod panowanie imperium osmańskiego. Dopiero w 1830 roku przy poparciu zachodnich państw w Grecji udało się proklamować niepodległość. Ostatnia inwazja nastąpiła w 1941 ze strony faszystowskich Włoch i Niemiec. Ledwo jednak skończyła się II wojna światowa, gdy Grecja z trudem zdołała uniknąć losu innych krajów wschodniej Europy. Na cztery lata kraj wplątał się w brutalną wojnę domową, w której ostatecznie pokonano komunistów. Grecja otrzymała zachodnią pomoc w ramach planu Marshalla.Kolejne lata nie zapełniły jej jednak całkowitego spokoju politycznego. Ostatecznie, gdy w 1974 upadł niesławny reżim „pułkowników”, Grecja stała się republiką i wkroczyła na drogę demokratyzacji. W 1981 roku Grecja stała się pełnoprawnym członkiem EWG a następnie Unii Europejskiej.

Na bogactwo dzisiejszej kultury greckiej z całą pewnością wpływ miały wszystkie nacje, które przez setki i tysiące lat zamieszkiwały ten obszar. Bizantyjczycy pozostawili tu piękne budowle i kościoły, Wenecjanie fortece, a Frankowie zamki na szczytach skał. Najwyraźniej jednak widać tutaj wpływy pozostawione przez Turków Osmańskich, szczególnie w takich dziedzinach jak muzyka, kuchnia, język i styl życia. Grecy to naród nie stroniący od zabaw, ucztowania i bogatego życia towarzyskiego, a jednocześnie z głęboko zakorzenionymi tradycjami religijnymi.