Hiszpania Popularne Kurorty

COSTA BLANCA - ze słynnym kurortem Benidorm porównywanym przez niektórych turystów do amerykańskiego Las Vegas, to jedna z najchętniej odwiedzanych części wybrzeża kontynentalnej Hiszpanii. Największą atrakcją miasta jest Playa de la Levante, dwukilometrowy pas złotego piasku. Kąpielisko jest niewątpliwie piękne, trudno jednak to piękno dostrzec widząc tłumy smażące się na słońcu. Nieco dalej od centrum leży mniej zatłoczona Playa de Ponienete, mająca bardziej hiszpański charakter. Denia to inna znana miejscowość wypoczynkowa na wybrzeżu Costa Blanca, która zachowała sporo ze swojego pierwotnego uroku z piaszczystymi, żwirowymi i skalistymi plażami położona u stóp góry Montgo. Codziennie odpływają stąd promy na Majorkę i Ibizę. Dalej, za zalesionymi cyplami, wzdłuż głównej drogi, rozciągają się chyba najpiękniejsze plaże na tym odcinku wybrzeża, ale trzeba mieć własny środek transportu, by dotrzeć do większości z nich, na dodatek noclegi są nieliczne i drogie. Moraira to skolei miasteczko winnic i rybaków. Lekko górzysty krajobraz i piękna piaszczysta zatoka to jego niewątpliwe atuty. Altea to znana miejscowość wypoczynkowa ok. 8 km od Benidormu położona nad piękną 5-kilometrową zatoką. Znana i chętnie odwiedzana plaża Playa Albir znajduję się ok. 1,5 km od centrum.

COSTA BRAVA - Wybrzeże ciągnie się 200 kilometrowym odcinkiem na południe od granicy z Francją do Blanes. Brzeg morza jest tutaj w większości stromy i skalisty, przez co jest trudno dostępny. Liczne zatoki z piaszczystymi plażami zakończone są urwistymi klifami. Sosnowe lasy często dochodzą do samego brzegu morza. Okolica ta oferuje surowość i względną nienaruszalność naturalnego krajobrazu. Costa Brava oprócz bogatej bazy turystycznej i rekreacyjnej oferuje również swoim gościom liczne zabytki i miejsca warte odwiedzenia. W Figueres, mieście urodzenia i pochówku Salvadora Dali, znajduje się muzeum założone przez artystę, wystawiające między innymi jego oryginalne prace. Pozostałości klasztoru Sant Pere de Rodes w Figueres są malowniczym przykładem katalońskiego stylu romańskiego. W Castello de Empuries dobrze zachował się z czasów średniowiecza zespół zabudowy staromiejskiej z XIV-wiecznym gotyckim kościołem Santa Maria. Z czasów starożytnych pochodzą pozostałości greckich i rzymskich osiedli. Na terenie wykopalisk w Empuries (Ampurias) zachowały się ruiny świątyń, cystern na wodę, bram oraz liczne dzieła sztuki i mozaiki. W La Bisbal d’Emporda znajduje się pałac biskupów Girony. W sąsiednim Peratallada, na skalistym wzgórzu, wznosi się romańsko-gotycka forteca i zamek. Ruiny średniowiecznych zamków znajdują się również w Torroella de Montgri, w Foixa, w Begur. W Calonge de Mar, gotyckie stare miasto zachowało się niemal w całości. Podobnie jest w Tossa de Mar, które wznosi się malowniczo na urwistym brzegu morskim.

Jedną z najpopularniejszych miejscowości tej części hiszpańskiego wybrzeża jest Blanes, znana z pięknej piaszczystej plaży oraz egzotycznych ogrodów botanicznych. Oprócz bogatej sieci hoteli, restauracji i kawiarni, miasteczko zachęca również szeroką oferta sportów wodnych, romantyczną i długą promenadą nadmorską oraz tętniącym życiem nocnym.

Calella to kurort położony w pobliżu Barcelony co sprawia, że jest doskonałą bazą wypadową dla turystów lubiących aktywny wypoczynek i zwiedzanie. Oprócz tego miejscowość ta zapewnia również bardziej typowe rozrywki, możliwość uprawiania sportów wodnych, liczne kawiarnie i restauracje oraz piękne, piaszczyste plaże. Miasto słynie przede wszystkim z licznie organizowanych tu imprez kulturalnych. W sezonie, zwłaszcza wieczorami, organizowane są koncerty folklorystyczne i pokazy hiszpańskich tańców narodowych – flamenco i sardany. W mieście, każdego lata odbywa się kilka większych imprez, które cieszą się wielką popularnością wśród turystów – są to między innymi słynny Festival Muzyczny i Parada Olbrzymów. Zachwyceni będą także wielbiciele zimnego piwa, gdyż w październiku odbywa się tu festyn piwny “Oktoberfest”.

Girona, to z kolei doskonałe miejsce dla turystów chętnych do zwiedzania. Jest to miejscowość, w której znajduje się największe nagromadzenie zabytków na całym wybrzeżu Costa Brava. Warte uwagi jest tutaj stare miasto bogato zdobione skomplikowaną mozaiką, ruiny murów obronnych, ciekawa dzielnica żydowska, Pasaż Archeologiczny stworzony z pozostałości starorzymskich umocnień, dobrze zachowane łaźnie arabskie - Banys Arabs, oraz słynna jednonawowa, budowana od 1000 roku gotycka katedra, w której mieści się muzeum ze zbiorami najcenniejszych w całej Hiszpanii zabytków. Wśród nich największy podziw budzi Tepiz de la Creation – wielki dywan przedstawiający sceny stworzenia świata.

Lloret de Mar to najsłynniejszy kurort na Costa Brava. Doskonałe miejsce dla turystów oczekujących aktywnego wypoczynku, dla miłośników życia nocnego oraz dla rodzin z dziećmi. Na przedmieściach miejscowości znajduje się wodny park rozrywki Water World, a marina posiada Aquatic Zoo, w którym organizowane są pokazy sztuczek delfinów.

Tuż przy malowniczej, piaszczystej plaży i romantycznej, usianej kawiarenkami i restauracjami promenadzie, usytuowane są ekskluzywne kompleksy hotelowe. Miejscowość ta ma również swoją wartość historyczną. Swoją siedzibę mieli tu starożytni Rzymianie i Iberyjczycy. W mieście, głównie w okolicach starego miasta zachowały się nieliczne ślady z okresu starożytnego. Tossa de Mar uznawana za jedną z najpiękniejszych miejscowości na wybrzeżu Costa Brava dzięki malowniczemu portowi, ruinom dawnego miasta rzymskiego i pięknym plażom.

COSTA DEL SOL - typowo turystyczny region z zabudową w stylu śródziemnomorskim, mnóstwem zabytków, egzotyczną przyrodą, plantacjami oliwek i bawełny oraz niezawodną pogodą. Region ten rozciąga się na południowym krańcu Hiszpanii, wzdłuż prawie całego śródziemnomorskiego wybrzeża Andaluzji, od Costa de Almeria do Tarify.

Wschodnia część regionu, między Malagą a Esteponą jest gęsto zabudowana wielopiętrowymi hotelami, restauracjami, wypożyczalniami sprzętu wodnego oraz innymi udogodnieniami dla turystów. Większość zabudowy jest jednak dobrze wkomponowana w naturalne lasy jodłowe i sosnowe pomiędzy górami a brzegiem morza. Znajduje się tu również ponad 30 pól golfowych, uważanych za najlepsze w Europie. Na Costa del Sol jest też wiele ciekawych zabytków kultury i sztuki. Jedną z większych atrakcji architektonicznych regionu jest Alcazaba w Maladze, zamek zbudowany w obrębie obwarowań arabskiego miasta w VIII-XI wieku. Dawniej był siedzibą emirów, teraz jest w nim muzeum archeologiczne. Nieco bardziej w głębi lądu znajduje się jedno z najbardziej malowniczo położonych miast Hiszpanii – Ronda. Usytuowane jest ono na wysokiej skale i nad stromą wapienną przepaścią. Był to jeden z ostatnich arabskich bastionów zdobytych przez chrześcijan. Z atrakcji przyrodniczych na uwagę zasługuje Nerja. Zwana jest „balkonem Europy” ze względu na wysunięty w głąb morza skalisty przylądek, z którego roztaczają się piękne widoki. Znajdują się tu również dobrze zachowane prehistoryczne jaskinie. Atrakcją jest również wznosząca się 400 metrową ścianą nad powierzchnię morza skała Gibraltaru z Punta de Europa. Jest najdalej na południe wysuniętym krańcem Europy.

Ciekawym miasteczkiem na Costa del Sol jest Bedalmadena, największy port jachtowy tego regionu. Miejsce to chętnie odwiedzają rodziny z dziećmi ze względu na położony tu park rozrywki. Jest to także kurort odpowiedni dla turystów lubiących aktywny wypoczynek, sporty wodne czy bogate życie nocne. Malaga to stolica Costa del Sol zamieszkiwana przez blisko milion mieszkańców. Jest to przede wszystkim wielki port handlowy ale także bogata baza turystyczna z doskonale rozwiniętą siecią hoteli, restauracji, klubów nocnych i innych atrakcji turystycznych. Malaga prezentuje zabytki rangi światowej, można tu zobaczyć mauretańską twierdzę Alcazaba z XI w., położony na wzgórzu fenicjański zamek Castillo Gibralfaro oraz dom słynnego artysty Picassa, w którym dzisiaj znajduje się muzeum. Z pobytu w Maladze zadowoleni będą również amatorzy spokojnego wypoczynku w cieniu egzotycznej roślinności, mnóstwo tu bowiem ogrodów botanicznych, które zapraszają do spacerów i wieczornych przechadzek. Marbella to piękne nadmorska miejscowość położona na Costa del Sol wyróżniająca się na tle innych piękną zabudową pozbawioną monumentalnych blokowisk i wielkich hoteli. W Marbelli w każdej dziedzinie życia ceni się przede wszystkim jakość, a w konsekwencji należy się spodziewać wysokich kosztów pobytu w tym miejscu. W prawie niezmienionej postaci zachowała się część starówki, położonej z dala od morza i nowoczesnych zabudowań. Stare miasto – skupiające się wokół Plaza de los Naranjos i do dziś częściowo otoczone murami obronnymi – jest oddalone nieco od głównej drogi. Wprawdzie tereny te są powoli wykupywane, a wkoło wyrastają „staromodne” butiki i restauracje, ale proces ten nie następuje na szczęście zbyt szybko, można więc jeszcze usiąść w barze z klimatem na starym ryneczku i popatrzeć na góry wokół Rondy.

COSTA DORADA - złote wybrzeże Hiszpanii. Jest to szeroki pas nadmorskich nizin z piaszczystymi plażami i żyznymi ziemiami, ciągnący się na południe od Barcelony do Tarragony. Jest to nie tylko miejsce przyciągające turystów, ale także ważne zaplecze rolniczo-ogrodowym regionu. W Arenyes de Mar znajduje się muzeum poświęcone dziejom żeglarstwa, warto tu również spróbować miejscowych specjałów: wielkich prażonych migdałów i likieru pomarańczowego Calisay. Rozległe plaże znajdują się w Castelldefels. Dalej wybrzeże staje się urwiste a ziemia sucha i jałowa, aż po Sitges. Jest to znana miejscowość wypoczynkowa o żywej, kosmopolitycznej atmosferze. Znajduje się tu kilka muzeów, w tym muzeum Maricel, w którym wystawiane są dwa obrazy El Greca. W pewnej odległości od wybrzeża rozciągają się plantacje winnic Penedes, które znane są z musującego wina. Stolicą regionu jest Vilafranca del Penedes – znajdują się tu liczne romańskie i gotyckie kościoły z zachowanymi freskami, a także Muzeum Wina. Średniowieczne stare miasto zachowało się również w Valls. W obu miejscowościach kultywowana jest stara tradycja budowania przez rywalizujące drużyny akrobatów żywych wież. Region Costa Dorado słynie jednak przede wszystkim z zachowanych tu najlepiej okazałych klasztorów Katalonii. XIV-wieczne mury miejskie Montblanc uznawane są za najznamienitsze w Katalonii dzieło architektury obronnej. Nieco dalej znajduje się klasztor cystersów Santa Maria de Poblet. Była to główna rezydencją i nekropolia królów Aragonii. Drugim ważnym klasztorem, również założonym w XII wieku jest Santes Creus. Ma on charakter budowli obronnej, otoczonej murami i położony jest w niewielkiej dolinie. W jego wnętrzu spoczywają dwaj aragońscy królowie.

Calafell to mała miejscowość wypoczynkowa chętnie odwiedzana przez rodziny z dziećmi i lubiana wśród niemieckich turystów. Wyłączona z ruchu samochodowego promenada z licznymi barami i dyskotekami oraz długa, piaszczysta plaża to główne atrakcje tej miejscowości. W odległości ok. 250 m od plaży biegnie linia kolejowa co ułatwia poruszanie się tym turystom, którzy nastawiają się również na zwiedzanie sąsiednich miejscowości. Stiges to jedna z miejscowości na hiszpańskim wybrzeżu, które do tej pory zachowały urok rybackiej wioski. Malowniczy charakter tej miejscowości przyciągnął wielu artystów, którzy otworzyli tutaj swoje galerie i małe muzea. Piękne, piaszczyste plaże zachęcają do wypoczynku nad brzegiem morza, zaś przytulne bary i malownicze uliczki zapraszają na wieczorne spacery. Wzdłuż plaży Playa de Oro prowadzi wspaniała promenada. Do Barcelony ok. 30 km. Cambrils to ożywiony kurort ze żwirowo- piaszczysta plażą słynny ze wspaniałych restauracji rybnych i promenady łączącej Cambrils z Salou. Salou to miejscowość lubiana przez rodziny z dziećmi ze względu na piaszczystą, lekko opadającą ku morzu plażę. Z plaży "Pineda de Salou" widać duży port w Tarragonie. Miami Playa to typowo wypoczynkowa miejscowość z willami i domami letniskowymi idealna dla szukających spokoju i wypoczynku rodzin z dziećmi. Montroig Bahia to miejscowość położona ok. 8 km na południe od Cambrils i ok. 12 km od Salou szczególnie lubiana przez niemieckich gości.

COSTA DE LA LUZ - wybrzeże Hiszpanii obfitujące w liczne zabytki i świadectwa bogatej historii i kultury tego regionu rozciągające się od Gibraltaru po granicę z Portugalią. Isla Canela to jedna z najbardziej cenionych przez turystów miejscowości. Usytuowanie miejscowości nad górnym ujściem rzeki Guadiana zapewnia dobre warunki do uprawiania raftingu i kajakarstwa. Mimo, że jest to niewielki kurort turystyczny są tutaj wszelkie udogodnienia, pozwalające miło i przyjemnie spędzić wakacje. W Isla Canela, oprócz sportów wodnych, można uprawiać sporty bardziej elitarne - znajdują się tu pole golfowe i szkoły oferujące specjalne kursy gry w golfa. Miejscowość to także raj dla żeglarzy - wiejące tu wiatry stwarzają świetne warunki do żeglowania w złocistym słońcu, istnieje tu nawet klub żeglarski, w którym od czasu do czasu odbywają się imprezy szantowe. Cańos de Meca to mała miejscowość turystyczna na południu regionu. Turyści chętnie odwiedzają tę miejscowość ze względu na długą piaszczystą i czystą plażę i krajobraz otaczających ją urwisk skalnych. W zatoczkach plaży panują dobre warunki do nurkowania. Isla Cristina to niewielka miejscowość na południowym zachodzie regionu. Są tu bary i bary i kafejki, w których wieczorem odbywają się imprezy kulturalne. Isla Cristina to świetne miejsce dla tych, którzy w czasie wakacji lubią wylegiwać się na złocistym piasku i uprawiać sporty wodne. Pięknie wygląda tu port rybacki z kolorowymi, przycumowanymi łodziami Port w Isla Cristina jest najbardziej znanym portem w całej Andaluzji.