Hiszpania Ciekawe Miejsca

MADRYT

Stolica Hiszpanii już od niemal 5 wieków, położona w centralnej części kraju. W porównaniu do innych miast Hiszpanii Madryt jest dość ubogi w zabytki. Główną atrakcję stanowią tu jednak wspaniałe kolekcje muzealne należące do najważniejszych w Europie i świecie.

Stary Madryt stanowi ścisłe centrum miasta i jest to miejsce obfitujące w ciekawe zabytki, będące niegdyś świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Najwybitniejszym dziełem architektury starego Madrytu jest podcieniowy Plaza Mayor, gdzie odbywały się procesy inkwizycji i egzekucje. Budowlami godnymi uwagi są także kolegiata San Isidro i Palacio de Santa Cruz. Spacer po starówce można urozmaicić wizytą w jednej z licznych kawiarni lub zakupami w hali Mercado de San Miguel. Słynny plac Puerta del Sol, centralny punkt Madrytu i popularne miejsce spotkań, przemierzają tłumy spieszące do sklepów i zabytków w starej części miasta. Otoczony jednolitą zabudową Plaza Mayor, wspaniały prostokątny plac (120x100 m), powstał w XVII w. na miejscu dawnego targowiska. Oprócz codziennych funkcji targowych bywał sceną wielu wydarzeń oglądanych przez tłumy, często w obecności pary królewskiej. Odbywały się tu maskarady, kanonizacje, procesy inkwizycji i korridy. Dziś, otoczony kawiarnianymi ogródkami jest miejscem spotkań kolekcjonerów i miłośników sztuki.

Warty zobaczenia jest również urządzany przez kolejnych władców Hiszpanii z wielkim przepychem Palacio Real i mimo, że obecny król Hiszpanii mieszka w innym miejscu, to ten pałac jest nadal ważnym miejscem, gdzie odbywają się różne państwowe uroczystości.

Paseo del Prado zwany popularnie kulturalnym salonem Madrytu jest szeroką, zieloną promenadą, w pobliżu której skupiły się wielkie muzea, bogate rezydencje, instytucje naukowe i kawiarnie. Największymi atrakcjami są tu niewątpliwie słynne Museo del Prado i Museo Thyssen-Bornemisza. Do wybitnych dzieł architektury związanych z programem Karola III należy pobliska reprezentacyjna brama miasta Puerta de Alcalá oraz stojąca na jej osi, pośrodku ronda, Fuente de Cibeles. Museo del Prado ma największą na świecie kolekcję malarstwa hiszpańskiego, a w niej większość znanych arcydzieł Velázqueza i Goi. W zbiorach malarstwa obcego szczególnie bogato reprezentowana jest twórczość Boscha, Tycjana i Rubensa. Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía gdzie perłą wśród zbiorów, zawierających wiele ważnych dzieł artystów tej miary, co Joàn Miró i Salvadore Dalí, jest słynna "Guernica" Pabla Picassa. Będąc w Madrycie odwiedzić warto również: Pałac Sprawiedliwości (1758), Pałac Senatu, Pałac Kongresowy (1843), Puerta de Alcalá (1778), kościół San Pedro el Real (XV wiek), katedrę San Isidoro el Real (XVII wiek), park Casa de Campo o powierzchni 1447 ha z Fontanną Księcia (1725), mosty, m.in. Toledański (1720-1732), Segovia (1584).

BARCELONA

Stolica hiszpańskiej Katalonii i jednocześnie jeden z najruchliwszych portów morza śródziemnego. Często z dobrym skutkiem rywalizuje z Madrytem bogactwem kultur, zabytków, odwiedzających gości oraz intensywnością rozwoju.

Stare Miasto w Barcelonie przecięte najsłynniejszą arterią Ramblas, jest jedną z najrozleglejszych i najbardziej harmonijnych średniowiecznych starówek w Europie. W Barri Gôtic (Dzielnicy Gotyckiej) znajduje się katedra i dawny pałac królewski. Przyległa La Ribera pełna jest XIV-wiecznych bogatych kamienic. W jednej z nich mieści się Muzeum Picassa. Obszar ten graniczy z Parkiem Cytadeli (Parc de la Ciutadella), gdzie urządzono Muzeum Sztuki Nowoczesnej i ogród zoologiczny. Nabrzeże to kilka kilometrów zadbanych plaż i promenad, ciągnących się od Wioski Olimpijskiej do Starego Portu z zabytkowymi stoczniami i modną przystanią jachtową. Las Ramblas to miejsce gdzie bez przerwy toczy się życie choć szczególnie gwarno jest tu wieczorami i w czasie weekendów. Ocieniony platanami deptak pośrodku tej alei zapełniają sprzedawcy gazet, ptaków w klatkach i kwiatów, wróżbici z kartami tarota, muzycy i mimowie.

Będąc w Barcelonie nie sposób nie zobaczyć najbardziej chyba nietypowego z europejskich kościołów – Sagrada Familia, który przez lata istnienia stał się symbolem tego miasta. Górujące nad miastem Wzgórze Montjud’c to centrum rozrywkowe Barcelony z licznymi muzeami, galeriami sztuki, wesołym miasteczkiem i nocnymi klubami.

Niewątpliwie do tak szybkiego rozwoju miasta przyczyniła się organizacja olimpiady w 1992 roku. Wybudowano wówczas kompleks nowych obiektów sportowych, wioskę olimpijską i Parc de Mar w miejscu dawnych terenów przemysłowych Poble Nou. Ponadto gruntownie przebudowano wzniesiony w 1929 roku stadion olimpijski na Montjuic. Ponadto w tym czasie wyremontowano i odnowiono wiele budynków, zadbano o parki i miejsca rekreacyjne, na czym skorzystali także mieszkańcy miasta.

SEVILLA

Miasto ze starożytnymi korzeniami, którego legendarnym założycielem miał być Herkules. Przez setki lat pozostawała pod wpływem arabskim, stanowiąc część państwa Al Andalus, a następnie stała się częścią Królestwa Kastylii. W czasach wielkiej potęgi kolonialnej Hiszpanii Sewilla była jedynym portem obsługującym handel z całym światem, co spowodowało jej szybki rozwój i modernizację.

Główną atrakcją dla zwiedzających to miasto jest to Giralda, czyli dawny minaret nieistniejącego meczetu z XII wieku, wzniesionego przez Almohadów. Podobny można zobaczyć w Rabacie w Maroku. Należy do najznamienitszych budowli islamskich na świecie. Na górę można wejść po 35 nachylonych rampach na tyle szerokich, by mogło się minąć dwóch konnych strażników. Wieża stanowi dziś dzwonnicę katedry, wzniesionej w XV wieku na miejscu dawnego meczetu.

Katedra w Sewilli jest większa od bazyliki św. Piotra w Rzymie. Olbrzymie, pięcionawowe założenie posiada długość 42 m i mogłoby zmieścić w sobie mniejszy kościół. Wynika to z założenia budowniczych, którzy postanowili wznieść „gmach tak ogromny, iżby mówiono, że stawiali go szaleńcy”. Wewnątrz znajduje się grobowiec Krzysztofa Kolumba, jeden z trzech na świecie. Tuż obok wznosi się Alkazar. Zamek był siedzibą muzułmańskich władców Sewilli. Po rekonkwiście, w XIV wieku Alkazar stał się ulubionym miejscem króla Pedro Okrutnego. Zamieszkał w nim wraz ze swoją kochanką Marią de Padilla. Zatrudnił budowniczych z mauretańskiej Grenady, którzy przebudowali zamek na wspaniałą rezydencję. Jest to jeden z najlepszych przykładów stylu mudéjar – rozwiniętego przez Maurów pracujących pod rządami chrześcijan. W kierunku południowo – wschodnim, poza nastrojowymi uliczkami i patiami starego miasta leży Plaza de España. Tą zadziwiającą, bajkową budowlę z licznymi fontannami, wykładaną kaflami azulejos zbudowano jako centrum Targów Amerykańskich, do których nigdy nie doszło. Interesującym obiektem jest pobliska dawna Fábrica de Tabacos, z tej racji, że w niej rozpoczyna się akcja Carmen Bizeta. Nad Gwadalkiwirem wznosi się Wieża Złota – Torre del Oro. Przechowywano w niej złoto przywożone do Sewilli z Ameryk. Warte uwagi są również liczne muzea w Sewilli na czele z Muzeum Archeologicznym i Muzeum sztuk Pięknych.