Kenia Wycieczki Fakultatywne

CAŁODNIOWE SAFARI W PARKU NARODOWYM TSAVO EAST

Jedna z najbardziej atrakcyjnych wycieczek podczas pobytu w Kenii. Wyjazd wczesnym rankiem do Tsavo największego parku narodowego w Kenii. Safari w północnej części parku tzw. East (ok. 100 km od Mombasy), podczas którego można spotkać: m.in. słonie, żyrafy, gazele, lwy, gepardy. W ciągu dnia obiad.

JEDNODNIOWA WYCIECZKA DO WASINI

Po śniadaniu wyjazd do Shimoni - portu, z którego wypływa stylowy arabski statek na całodniowy rejs do koralowej wyspy Wasini. Przy odrobinie szczęścia statkowi towarzyszyć będą delfiny. Obiad na wyspie. Możliwość korzystania z kąpieli oraz nurkowania na jednej z najpiękniejszych raf świata. Powrót na kolację i nocleg do hotelu.

MOMBASA – ZWIEDZANIE MIASTA

Miasto to jest interesujące przede wszystkim ze względu na obecność wielu kultur, jakie się tutaj zadomowiły. Przeszłość kolonialna ożywa w Forcie Jesus. Miłośnicy lokalnych targowisk będą mogli zebrać zupełnie nowe doświadczenia. Spacer po starówce i zwiedzanie głównych pasaży handlowych pozwala najlepiej poznać tę charakterystyczną wschodnioafrykańską mieszankę kulturową, powstałą z wpływów arabskich, afrykańskich, indyjskich i europejskich. Uwaga: ze względów bezpieczeństwa odradzamy samotne spacery po Mombasie. Podczas zwiedzania lepiej zostawić biżuterię i przedmioty wartościowe w sejfie hotelowym. Nie należy też nosić zbyt skąpych strojów, a chcąc kogoś sfotografować, należy zapytać wcześniej o zgodę. Turyści spędzający urlop nad morzem mogą stosunkowo wygodnie dostać się do Mombasy autobusem liniowym lub taksówką.

Fort Jesus

Historia twierdzy pozwala zobaczyć, jakie narody miały wpływ na wschodnią Afrykę: pod koniec XVI wieku Portugalczycy wybudowali fort, który miał być podporą w trakcie wypraw do Indii oraz twierdzą chroniącą ich przed Arabami. W latach 1631–32 sułtan Mombasy bezskutecznie oblegał bastion. Na przełomie wieków XVII/XVIII fort dostał się w ręce sułtana Omanu, później rządzili nim lokalni władcy. Od roku 1823 nad Mombasą ponownie zapanowali sułtani Omanu i Zanzibaru. W 1875 roku Anglicy zbombardowali fortecę, a w latach 1895–1958 mocne mury służyły za brytyjskie więzienie. W muzeum znajdują się eksponaty dokumentujące historię handlu: chińskie wazy i pojemniki pochodzące z wraku statku, który zatonął u wybrzeży Mombasy na przełomie XVII/XVIII wieku, a także świadectwa wpływów kultur: arabskiej i afrykańskiej.

Stary port

Od grudnia do kwietnia można tu zobaczyć w porcie jeden ze starych statków handlowych, które jeszcze przed 20 laty tłoczyły się w porcie. Wraz z północno-wschodnim monsunem do portu spływają statki, napędzane w wielu przypadkach silnikami diesla i obładowane suszonymi rybami, daktylami, dywanami, drewnem namorzynowym, owocami i drobnicą. Południowo-zachodni monsun sprawia, że odpływają znów w swoje rodzinne strony, do lamu, Somalii i południowej Arabii.

Starówka

Wychodząc z portu na prawo, znajdą Państwo po lewej stronie ulicy sklepik perfumiarza, który miesza zapachy bez pomocy zakazanego muzułmanom alkoholu. Jeśli uda się Państwu spotkać rudobrodego właściciela, opowie on wam o swoim sklepie i zaprezentuje próbki perfum.

Warto zostawić sobie trochę czasu na spacer po uliczkach starówki. Prosimy zwrócić uwagę na detale architektoniczne oraz wystające balkony z rzeźbionymi elementami lub okute metalem drzwi. Po drodze zobaczą Państwo zapewne otwarte zakłady rzemieślnicze, w których powstają meble i zdobione mosiądzem drzwi. Najczęściej pojawiające się szyldy to: 'Trading, Dealer in…, Direct importers, Wholesalers, Specialist in…'. Są to zwykle stare firmy handlowe, których początki sięgają rejsów handlowych w trójkącie wschodnia Afryka–południowa Arabia–Persja/Indie.

DWUDNIOWE SAFARI w PARKU NARODOWYM TSAVO EAST

1 dzień - Wyjazd wczesnym rankiem do największego w Kenii Narodowego Parku Tsavo. Safari w północnej części Parku tzw. East (ok. 100 km od Mombasy) W ciągu dnia obiad. Po południu przejazd na południe do Parku Taita Hills. Po drodze safari. Zakwaterowanie. Kolacja. Nocleg.

2 dzień - Poranne safari. śniadanie. Czas wolny na odpoczynek po porannych wrażeniach. Po obiedzie powrót do Mombasy.

DWUDNIOWE SAFARI SAMOLOTEM DO PARKU NARODOWEO MAASAI MARA

1 dzień - Po śniadaniu przelot do Narodowego Parku Maasai Mara nad Great Rift Valley oraz najwyższym szczytem Afryki - Kilimadżaro. Po przylocie zakwaterowanie. Po obiedzie safari. W godzinach wieczornych powrót na kolację i nocleg.

2 dzień - Safari o wschodzie słońca. Powrót na śniadanie. Czas wolny na odpoczynek. Po obiedzie powrót do Mombasy.

JEDNODNIOWA WYCIECZKA DO MALINDI I GEDI

Po śniadaniu wyjazd do miasteczka Gedi - zwiedzanie ruin. Następnie przejazd do Malindi - miejsca gdzie w XV w. wylądował Vasco da Gama. Po przyjeździe rejs łodzią ze szklanym dnem do Morskiego Parku w celu podglądania barwnego, podwodnego świata. Powrót na obiad. Następnie wizyta na farmie węży. W drodze powrotnej do Mombasy pokaz tańców w jednej z wiosek.

JEDNODNIOWA WYCIECZKA DO WASINI

Po śniadaniu wyjazd do Shimoni - portu, z którego wypływa stylowy arabski statek na cołodniowy rejs do koralowej wyspy Wasini. Przy odrobinie szczęścia statkowi towarzyszyć będą delfiny. Obiad na wyspie. Możliwość korzystania z kąpieli oraz nurkowania na drugiej najpiękniejszej rafie świata. Powrót na kolację i nocleg do hotelu.

PÓŁDNIOWA WYCIECZKA DO REZERWATU SHIMBA HILLS

Po śniadaniu wyjazd do odległego o 40 km od Mombasy Rezerwatu Shimba Hills. Możliwość spotkania wielu gatunków zwierząt.

TAMARIND DHOW.

Wieczorny rejs stylowym, drewnianym statkiem połączony z kolacjà przy muzyce.