Kuba Ciekawe Miejsca

Hawana

Stolica państwa Kuba zamieszkiwana przez ponad 2 mln ludzi. Niemal od początku istnienia miasto rozwijało się jako ważny ośrodek handlowy ze szczególnym wskazaniem na przemysł tytoniowy oraz liczne zakłady rafinacji cukru. W końcu lat sześćdziesiątych minionego wieku Hawanę opanowały powstańcze wojska Fidela Castro, obalając proamerykański reżim Batisty. Międzynarodowa izolacja oraz nieudolna gospodarka centralnie planowana doprowadziła w efekcie do spadku znaczenia miasta i kraju. Hawana straciła dawną pozycję miasta rozrywki. Wiele domów prywatnych zostało zarekwirowanych przez państwo, a wiele dzielnic przebudowano w stylu nawiązującym do socrealizmu. Polityka stopniowego otwarcia na świat w latach 90. doprowadziła do nowego napływu turystów do miasta. Ciekawostką może być, iż znaczna część budowli w mieście jest zbudowana z białego wapienia powstałego z koralowców. Do jednych z najstarszych budowli należy zespół warowni hawańskich. Należy do nich strzegący portu Castillo del Moro, La Punta i La Cabańa. Zwiedzanie samego miasta dobrze zacząć od Habana Vieja, gdzie znajdują się główne muzea miasta oraz odrestaurowane, eleganckie kolonialne budynki. Z drugiej strony miasta leży Vedado, postmodernistyczne centrum miasta z lat 50. Wiele z okazałych pokolonianych budowli zostało tu zamienione na gmachy użyteczności publicznej, ministerstwa i muzea. Ulicą rozrywki jest w Hawanie ciągnący się wzdłuż morza gwarny Malecón. Szczególnie ożywa on podczas karnawału. Liczne dyskoteki i lokale nocne znaleźć można także w dzielnicach turystycznych.

Santiago De Cuba

Santiago de Cuba to miasto będące pomnikiem epoki hiszpańskiej i jedną z najstarszych osad na wyspie. Emanuje karaibskim klimatem, co widać szczególnie na ulicach. Liczące sobie 350 000 mieszkańców Santiago jest drugim co do wielkości miastem wyspy. Istnieją tu liczne stocznie, intensywnie rozwija się przemysł chemiczny, produkcja kawy oraz cukru. Santiago, usytuowane na południowym wschodzie Kuby, zostało założone w roku 1524, kiedy przeniesiono tutaj siedzibę rządu. W pobliżu bez większych sukcesów poszukiwano złota. Znaczenie Santiago wzrosło natomiast po odkryciu w okolicy złóż miedzi. Poważną rolę miasto odegrało w okresie walk wyzwoleńczych. Kubańska tradycja każe nazywać to miasto kolebką rewolucji. W roku 1959 od ataku na koszary Moncada rozpoczęła się rewolucja dowodzona przez Castro. Podczas zwiedzania miasta warto uwzględnić oglądanie starówki, parku Cespedes, ratusza oraz katedry.

Trinidad

Miasto nazywane powszechnie "klejnotem Kuby". W trosce o niepowtarzalny klimat tego miejsca Kubański rząd objął liczące dziś 50 000 mieszkańców miasto ochroną konserwatorską. W Trynidadzie obowiązuje zakaz budowy wieżowców, a na prace renowacyjne zabytkowych domów wydaje się wcale niemałe sumy. Szczęśliwym dla miasta wydarzeniem było dość nagłe przerwanie okresu jego rozkwitu, jaki miał miejsce w XVIII i na początku XIX wieku. Zmiana szlaków komunikacyjnych sprawiła, że miasto co prawda utraciło znaczenie, ale dzięki temu nie uległo zniszczeniu. Dopiero w 1950 roku przywrócono połączenia komunikacyjne z centrum wyspy. Charakterystyczne jest, że Trynidad w odróżnieniu od większości kubańskich miast nie leży bezpośrednio na wybrzeżu. Wybudowano go w głębi lądu, aby chronić miasto przed napadami piratów. Port w pobliżu Trynidadu nosi nazwę Casida. Swoje bogactwo na przełomie wieków XVIII i XIX Trynidad zawdzięczał trzcinie cukrowej. Na początku XIX stulecia liczba fabryk wytwarzających cukier wzrosła do 50, duże zyski przynosił miastu także handel niewolnikami. Przez pewien czas Trynidad próbował nawet konkurować z Hawaną. Miasto powoli zaczęło tracić świetność, gdy w pierwszej połowie XIX wieku położono kres handlowi niewolnikami. Ostateczny cios zadały miastu walki niepodległościowe, które obaliły cały system gospodarczy. Nie stało się to jednak przeszkodą aby miejsce to stało się popularne wśród turystów odwiedzających Kubę.

Guama

Niewątpliwą atrakcję stanowi tutaj zrekonstruowana wioska rdzennych mieszkańców Kuby – Indian. Zrekonstruowano między innymi chaty indiańskie z liści palm, rzeźby z motywami życia rybaków, zbieraczy i myśliwych - pierwszych mieszkańców Kuby.

Matanzas

Miasto i port na Kubie, nad Cieśniną Florydzką, ośrodek administracji prowincji. Stanowi ośrodek przemysłu chemicznego, a także ośrodek turystyki i kąpielisko.

Holguin

Miasto położone jest w odległości ok. 700 km na wschód od Hawany, znane jest między innymi z fabryki organów i słynnych 460 stopni schodów.