Słowenia Ciekawe Miejsca

Kras

Wapienny płaskowyż, rozciągający się od Novej Goricy do granicy z Chorwacją na południowym wschodzie, do Zatoki Triesteńskiej na zachodzie i do Vipavskiej Doliny na wschodzie,

Postojna

Postojnska Jama - o łącznej długości 27 km należy do grupy największych jaskiń na świecie i stanowi jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Słowenii.

Cerknica

Największe miasto leżące w pobliżu okresowo zanikającego jeziora fenomenu natury zaliczanego do największych atrakcji Słowenii. Miasto samo w sobie niczym szczególnym się nie wyróżnia, w okolicy natomiast, poza jeziorem, warto zobaczyć park regionalny.

Dolina Logarska

Polodowcowa kraina zajmuje pas o długości 7,5 km i szerokości 500 m. Na zwiedzających czeka tu ponad 30 jaskiń, źródeł, szczytów i wodospadów.

Izola

Malownicze i urokliwe miasto i jednocześnie największy port rybacki w Słowenii. Mnóstwo wąskich uliczek na Starym Mieście, wiekowe domy i kamienice przypominają swoją atmosferą włoskie miasteczka portowe. Centralnym punktem Starówki jest otwierający się na port rynek miejski z pięknym ratuszem. Niedaleko usytuowany jest pałac Manzoli w stylu weneckiego gotyku. W Izoli zachwycające są też liczne małe restauracyjki, które pod względem jakości i różnorodności potraw rybnych nie mają sobie równych w całej Słowenii.

Kranjska Gora

Leży w dolinie między Alpami Julijskimi i Karavankami, nad rzeką Sava Dolinka, niedaleko granicy z Austrią i Włochami. Piękne tereny Triglavskiego Parku Narodowego przyciągają amatorów wędrówek po trasach turystycznych i wspinaczkowych. Duże wrażenie czyni przejazd przez przełęcz Vršič. W mieście, warto zwiedzić kościół WNMP oraz dom z XVIII wieku "Liznjekova hiša".

Portoroż

Typowy nadmorski kurort, a jednocześnie wyjątkowo zadbane miasto, wygląda luksusowo ze swoją przystanią jachtową, ekskluzywną nadmorską promenadą, ogrodami kwiatowymi i palmami. Portorož otacza rozległa, czysta piaszczysta plaża, a w tutejszym uzdrowisku Terme Palace można brać kąpiele błotne i wodne. Miasto jest idealnym miejscem dla tych, którzy lubią nocne życie. Wśród innych atrakcji znajduje się tu jedno z największych kasyn w Europie.

Lublana

Stolica Słowenii od czerwca 1991 roku i jednocześnie największe z jej miast. Lublana ma wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Dużą atrakcją jest wzgórze zamkowe położone w zakolu rzeki Liubljanicy, która otacza je z trzech stron – z czwartej został przekopany kanał Grubera. Zatem większa część Starówki jest położona na wyspie. Historia tego miejsca sięga odległej epoki średniowiecza, choć od tego czasu zamek znajdujący się na wzgórzu był już wielokrotnie przebudowywany. Najbardziej interesująca jest kaplica św. Jerzego z XV wieku z freskami i tarczami herbowymi książąt Carnioli oraz wystawy archeologiczne. Z zamkowych tarasów oraz z wieży zegarowej, rozpościera się szeroka panorama na miasto, pobliskie wzgórza i wijącą się w dole rzekę. W pogodne dni widać stąd Alpy.

Najstarsza część miasta z charakterystycznymi brukowanymi uliczkami i licznymi placami położona jest między Ljubljanicą a zamkiem. Największy gwar w mieście panuje zwykle na placu Prešerena, otoczonym barokowym kościołem i klasztorem Franciszkanów oraz wspaniałymi budynkami secesyjnymi.

Zadaszony deptak wzdłuż rzeki stanowi część rynku głównego, nad którym górują wieże katedry św. Mikołaja. Jej obszerne, zwieńczone kopułą barokowe wnętrza z bogactwem fresków, rzeźb i złoceń robią spore wrażenie. Wędrując długim placem Cyryla i Metodego dochodzimy do najpiękniejszego placu w mieście. To Mestni trg ze wspaniałym ratuszem zwieńczonym złotym smokiem - symbolem Lublany. Ozdobę placu stanowi fontanna z 1751 roku. Woda wylewana z trzech dzbanów symbolizuje trzy rzeki Karyntii: Sawę, Krkę i Ljubljanicę. Pobliski Stari trg, wbrew nazwie nie jest placem, tylko ulicą pełną XIX-wiecznych domów.

Atrakcję turystyczną stanowi również potrójny most – ewenement na skalę światową w architekturze.